Kula Yağ

Kula Yağ ve Emek Yem Sanayi Tic. A.Ş.‘nin en iyi bilinen ve en göz önünde bulunan üretim kalemi, 1968’den bu yana hiç ara vermeden üretimine devam ettiği sıvı yağlardır. 31.000 m²’lik alanda kurulu 12.600 m²’lik kapalı alanda üretilen “Ayçiçeği Yağı, Mısır Yağı, Soya Yağı, Kanola Yağı, Zeytinyağı” güneşin ve toprağın bir armağanı olan bitki tohumlarının maksimum özenle işlenmesi sonucunda elde edilir. Bunun rakamsal sonucu da günlük 100 ton rafine sıvı yağ üretimidir.

Ülkemizde birçok şehirde güvenle ve sevilerek tüketilen Kula Yağ ürünleri birçok ülkeye de ihraç edilmektedir. Kula Yağ’ın satış faaliyetleri Balıkesir Merkez olmak üzere Bursa Bölge Müdürlüğü, İstanbul Temsilciliği, diğer illerde de bölge bayiliklerinden gerçekleştirilmektedir.

Kula Yağ; ödün vermediği yüksek kalite standardına, ekonomik fiyatlarına ve Türk halkının yıllardır Kula’ya duyduğu güvene borçludur. Bu güven TSE ve ISO 9001 Kalite Güvence Belgeleri ile de desteklenmiştir.

Emek Yem

Güven veren kalitesiyle; büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı yemi üretiminde Marmara ve Ege Bölgesi ağırlıklı olarak Türkiye geneli faaliyet gösteren, hayvan yetiştiricileri ve üreticilerinin her zaman destekçisi olan Emek Yem, Balıkesir’in hayvancılık sektöründe birinci il olmasına önemli katkılar sunmuştur.

Geniş bayi ağı ile Marmara ve Ege Bölgeleri’nde bilinen, aranan ve tercih edilen bir marka olan Emek Yem, yem üretimi ve satışında Balıkesir’de lider konumdadır.

Yüksek besin değerine sahip doğal ürünlerden elde edilen; et ve süt üreticilerinin olduğu kadar tavuk ve yumurta üreticilerinin de güvenini kazanan Emek Yem, Kula Yağ ve Emek Yem Sanayi Tic. A.Ş.nin de lokomotif kuruluşudur.

Kula Yumurta

Kula, 1991 yılında üretim kollarına bir yenisini daha ekleyerek Kula Yumurta’yı şirket çatısı altında ve 40.000 m²’lik bir alanda faaliyete geçirmiştir. Kuruluşun üretimi günde 250.000 adet sofralık beyaz yumurta olarak gerçekleşmektedir.

Marketlerde çeşitli ambalajlarda tüketiciye sunulan, iç piyasanın yanı sıra 360’lı bakslarda ihraç edilen ürünler, Kula güvencesi altında üretilmektedir.

Çünkü Kula Yumurta’nın ürettiği besin değeri yüksek yumurtalar, yine Kula’nın biyogüvenlikli tavuk çiftliğinde ve kardeş kuruluşu Emek Yem’in üretimi olan kanatlı yemleriyle beslenen sağlıklı tavuklardan elde edilmektedir.

Kula Damızlık

Kula’nın farklı bir atılım arayışıyla hareket ederek piliç eti entegrasyonunun ilk adımını gerçekleştirecek şekilde kurduğu Kula Civciv, 2000 yılında faaliyete başlamıştır. Kula Civciv çatısı altında damızlık çiftlikleri ve kuluçka ünitesi de bulunmaktadır. Damızlık çiftliğindeki kümeslerde bakılan anaç tavuklardan elde edilen yumurtalar, kuluçka tesislerine gönderilir. Uzman veteriner hekimlerin kontrolünde 21 günlük kuluçka devresinin ardından civcivler dünyaya gelir. Haftada elde edilen etlik (broiler) civciv sayısı 300.000’dir.

Civcivlerin tamamı Kula-Karahallılar ortaklığındaki Bupiliç’in sözleşmeli yetiştiricilerine gönderilir. 45 gün boyunca her türlü hijyeni sağlanan ve biyogüvenlik önlemleri alınan kümeslerde gelişimini tamamlayan civcivler, Bupiliç kesimhanesinde geçirdiği işlemlerin ardından tüketiciye ulaşır.

Yüksek besin değerine sahip doğal ürünlerden elde edilen; et ve süt üreticilerinin olduğu kadar tavuk ve yumurta üreticilerinin de güvenini kazanan Emek Yem, Kula Yağ ve Emek Yem Sanayi Tic. A.Ş.nin de lokomotif kuruluşudur.

Kula Süt ve Besi Çiftliği

Kula çatısı altında gösterilen faaliyetlerden biri olan Süt ve Besi Çiftliği’nde 200 adet büyükbaş hayvan (inek, düve, dana, buzağı vb.) yetiştiriciliği yapılır.

Burada besi ve süt amaçlı beslenen büyükbaşlar bir açıdan da Emek Yem’in Ar-Ge araştırmalarına destek olmaktadır. Emek Yem’de üretilen yemlerin ilk denendiği yer, bu çiftliktir. 1997 yılında faaliyete geçen Kula Süt ve Besi Çiftliği’nde yetiştirilen büyükbaşlar, yüksek besin değerine sahip doğal ürünler ile beslendikleri için, kısa sürede et ve süt üreticilerinin güvenini kazanmıştır.

Emek Yem’in sığır süt yemi ile beslenen büyükbaşlardan elde edilen sütler yine bölgede faaliyet gösteren süt ve süt ürünleri fabrikalarına satılmaktadır.