Dünden bugüne...

Kula Yağ ve Emek Yem Sanayi Ticaret A.Ş. Cumhuriyet’in ilk yıllarında yaşanan kalkınma hamlesine kadar uzanan geçmişi ve ticari hayatıyla Marmara Bölgesi başta olmak üzere Türk ekonomisine ve üretimine pek çok katkıda bulunan bir kuruluştur. Kula’nın geçmişi 1930’lu yıllara uzanır. O tarihte tarım ürünlerinin en önemli kalemleri, Türkiye’nin ticari hayatını da yönlendirmektedir.

Aynı yıllarda bugünkü Kula’nın temelini atan ve zahire alım satımıyla ilgilenen Ahmet Kula, 1932 yılında Balıkesir Ticaret Odası’na ticari sicil kaydını yaptırır ve şirketini faaliyete geçirir. 1959 yılında ise Balıkesir Ticaret Borsası’na kaydolur.

Ahmet Kula, 1960’lı yılların başında kuruluşunu şirketleştirme kararı alır ve 1963 yılında Ahmet Kula ve Oğulları Kolektif Şirketi kurulur. Günümüzde Kula Yağ ve Emek Yem San. Tic. A.Ş. adı ile tanınan kuruluş 1968’de ham ayçiçek yağı üretimine başlar.

Başlangıçta sadece yağ üretimine ağırlık veren Kula, bölgenin ihtiyaçları doğrultusunda yatırımlara yönelmeyi tercih ederek 1980 tarihinde, bölgenin köklü şirketlerinden UNİŞ’i satın alır ve Kula Un markasıyla un üretimine başlar. 1989 tarihinde ise Emek Yem ile yem sektörüne girer. 1991 yılında sofralık yumurta üretimiyle farklı bir sektöre adım atan Kula, 2000 yılında civciv üretimi için damızlık ve kuluçka tesislerini kurarak faaliyete başlar. Kula, 2003 yılında Karahallılar ile iş ve güç birliğine girer ve bir entegre gıda kuruluşu olan Bupiliç ile Tüv-Türk araç muayene istasyonlarını işleten kuruluş olan 2K hizmete girer.

Günümüzde 206 çalışanı olan Kula Yağ ve Emek Yem San. Tic. A.Ş.nin temel ilkesi “üreticiye ve tüketiciye saygı”dır. Üretim ve hizmet kalitesinden hiçbir ödün vermeden, uzun yıllara dayanan tecrübesi ve titizliğiyle üretim yapan Kula, bütün bunların bir delili olarak her yıl Türkiye’nin en büyük ilk 750 şirketi arasında yer almaktadır. Asıl gurur verici olan ise Kula çatısı altında faaliyet gösteren tüm şirketlerin özverisiyle, Kula’ya has çalışma ve hizmet anlayışının bir model olarak yerleşmiş olmasıdır

Vizyon

 • KULA, kurulduğu günden bu yana ödün vermediği “üreticiye ve tüketiciye saygı” ilkesini korumayı ve yaygınlaştırmayı,
 • Kaliteli ve güvenli üretiminden ödün vermemeyi,
 • Faaliyet gösterdiği tüm gıda, yem, yağ ve etlik (broiler) civciv üretiminde yakaladığı sürdürülebilir büyüme sürecini kalıcı kılmayı,
 • Türkiye’nin ilk 750 kuruluşu arasındaki yerini, istikrarlı bir büyümeyle daha üst basamaklara taşımayı,
 • Gıda güvenliği çerçevesinde gerçekleştirdiği üretimini, bugüne kadar sürdürdüğü gibi, bütünleşik yatırımlarla geliştirmeyi amaç edinmiştir.

Misyon

 • KULA, öncelikle insanlar için hakları olan temiz, taze, güvenilirliği belgelenmiş gıdalar üretmeyi,
 • Üretimi kadar tüketiciye yaklaşımıyla da kazandığı takdiri ve itibarı korumayı, yaşatmayı,
 • Halkın tüketimine sunduğu ürünler arasında yer alan yağ, yumurta ve piliçte halk sağlığını ön planda tutan üretim yapmayı,
 • Yem üretiminde, besicinin ve süt üreticisinin sermayesi olan hayvanların sağlığını ön planda tutmayı,
 • Bölge ihtiyaç ve koşullarının gösterdiği doğrultuda üretim yapmayı,
 • Tüm üretimini toprağa, güneşe, suya ve temiz havaya dayalı gerçekleştiren bir kuruluş olarak çevreye duyarlı üretim yapmayı, çevreyi korumayı ve sahiplenmeyi ilke edinmiştir.

Kurum Değerleri

 • KULA, insana saygı gösterir. Çalışanlarına ve müşterilerine güvenli ve düzenli bir ortam sağlar. Hizmet etme bilinci ile sektöründe güvenilir ve tercih edilen firma olma özelliğini korur.
 • Etik değerlere verdiği önemle ve dürüst olmayı ilke edinmekle sektöründe seçkin ve lider marka olmayı ilke edinmiştir.
 • Çalışanlar, kurum değerlerine uygun şekilde mükemmel müşteri memnuniyetini esas alarak müşterileri ve tedarikçileri ile ahlaklı, dürüst ve eşitlikçi iletişim tarzını benimser ve uygularlar.